Jak zmniejszyć wagę zdjęć? Kompresja w 5 minut

Jak zmniejszyć wagę zdjęć

Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet jedno źle dobrane zdjęcie może kilkakrotnie spowolnić Twoją stronę, negatywnie wpływając na jej pozycjonowanie? Jak zatem zmniejszyć wagę zdjęć? Jak zoptymalizować grafikę na stronę internetową? Jaką rozdzielczość wybrać? W tym poradniku pokażemy Ci, jak szybko, skutecznie i całkowicie za darmo wykonać imponującą kompresję zdjęć w zaledwie 5 minut. Zaczynajmy!

Rozmiar ma znaczenie

Po pierwsze rozdzielczość. Im mniejsza, tym więcej miejsca na dysku uda nam się zaoszczędzić. Jaką zatem rozdzielczość wybrać? Cóż, jeśli wybrane przez Ciebie zdjęcie będzie służyć jako slider / baner na pełnej szerokości strony, warto zachować wysoką rozdzielczość jak na przykład 1920x1080 czy 2560x1440. Jeśli fotografia ma nam posłużyć jedynie jako dekoracja lub uzupełnienie opisu, rozmiar pokroju 1200x800 lub 1366x768 w zupełności wystarczy.

Jak zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia?

Do kompresji wybraliśmy plik w formacie JPG o rozmiarze 5472x3648 oraz wadze 3,14 MB. Dlaczego akurat taki? Aby pokazać Ci, jak wiele przestrzeni można zaoszczędzić dzięki prawidłowej optymalizacji zdjęć oraz grafik.

Przejdźmy jednak do meritum, by zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia, wykonaj następujące czynności:

  • 1. Kliknij na wybrane zdjęcie prawym przyciskiem myszki, wybierz opcję „otwórz za pomocą…”, a następnie z pojawiającej się listy wybierz program Paint.
  • 2. Po uruchomieniu programu, w lewym górnym rogu kliknij opcję „zmień rozmiar”.
  • 3. Wybierz PIKSELE, a następnie w polu „w poziomie” wpisz interesującą Cię wartość (pole „w pionie” zostanie uzupełnione automatycznie według proporcji).
  • 4. Kliknij OK oraz zapisz (ikona dyskietki).

Gotowe. Waga zdjęcia została pomniejszona o około 2,8 MB!


Czas na kompresję

Uzyskany w ten sposób rozmiar zdjęcia na poziomie 388 KB to oczywiście nie maksimum, które możemy wycisnąć z naszej optymalizacji. W związku z tym wejdź na stronę websiteplanet.pl, a następnie:

  • 1. Kliknij w okienko „Przeciągnij tutaj swoje pliki”.
  • 2. Wybierz zdjęcie do kompresji.
  • 3. Pobierz skompresowane zdjęcie.

Voilà! Finalnie nasze zdjęcie zajmuje jedyne 111 KB 😎.


Coś kosztem czegoś

Niestety przez kompresję tego typu jakość samego zdjęcia może ulec w pewnym stopniu pogorszeniu. W większości jednak przypadków różnica ta nie będzie raczej zauważalna. Efekt kompresji może być natomiast widoczny gołym okiem na grafikach, które już przed optymalizacją były bardzo niskiej jakości. Przykładowo zdjęcia, które kilka razy były edytowane w prostych edytorach graficznych typu Gimp czy PhotoScape, a następnie zapisywane z najwyższą kompresją. Dzieje się tak ze względu na specyfikę działania narzędzia do kompresji zdjęć online, które redukuje piksele do absolutnego minimum.

Jak można tego uniknąć?

Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest przekonwertowanie naszej grafiki na rozszerzenie nowej generacji WebP. Pozwala ono zachować 100% jakość przy jeszcze niższym rozmiarze zdjęcia. Niestety dodanie fotografii z tym rozszerzeniem, chociażby do WordPressa, wiąże się z instalacją dodatkowej wtyczki oraz jej konfiguracją, co dla większości osób może się okazać nie lada wyzwaniem. W związku z tym rozwiązanie tego typu polecamy jedynie zaawansowanym użytkownikom.

Podsumowanie

Jak widać, udało nam się zmniejszyć rozmiar naszego zdjęcia o ponad 95% dosłownie w kilka minut. Teraz nie pozostaje nic innego, jak dodać właśnie tak zoptymalizowane grafiki na stronę WWW, robiąc ogromny krok w kierunku SEO. Dziękujemy za uwagę!

Udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on whatsapp
WhatsApp