Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć? - Poradnik dla początkujących - Compsite

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć? – Poradnik dla początkujących

Jak zmniejszyć rozmiar zdjęć

Czy zdajesz sobie sprawę, że nawet jedno źle dobrane zdjęcie może zauważalnie spowolnić Twoją stronę, negatywnie wpływając na jej pozycjonowanie? Jak zatem zmniejszyć wagę zdjęć? Jak zoptymalizować grafikę na stronę internetową? Jaką rozdzielczość wybrać? W tym poradniku pokażemy Ci, jak szybko, skutecznie i całkowicie za darmo wykonać imponującą kompresję zdjęć w zaledwie 5 minut. Zaczynajmy!

Spis treści

Rozmiar ma znaczenie

Po pierwsze rozdzielczość. Im mniejsza, tym więcej miejsca na dysku uda nam się zaoszczędzić. Jaką zatem rozdzielczość wybrać? Cóż, jeśli wybrane przez Ciebie zdjęcie będzie służyć jako slider / baner na pełnej szerokości strony, warto zachować wysoką rozdzielczość jak na przykład 1920x1080 czy 2560x1440. Jeśli dana fotografia ma nam posłużyć jedynie jako dekoracja lub uzupełnienie opisu, rozmiar pokroju 1200x800 w zupełności wystarczy.

Jak zmienić rozdzielczość zdjęcia?

Do kompresji wybraliśmy plik w formacie JPG o wymiarze 5472x3648 oraz wadze 3,14 MB. Dlaczego akurat taki? Aby pokazać Ci, jak wiele przestrzeni można zaoszczędzić dzięki prawidłowej optymalizacji zdjęć oraz grafik.

Przejdźmy jednak do meritum, by zmniejszyć rozdzielczość zdjęcia, wykonaj następujące czynności:


  1. Kliknij na wybrane zdjęcie prawym przyciskiem myszy, wybierz opcję „otwórz za pomocą…”, a następnie z pojawiającej się listy wybierz program Paint.
  2. Po uruchomieniu programu, w lewym górnym rogu wybierz opcję „zmień rozmiar”.
  3. Wybierz PIKSELE, a następnie w polu „w poziomie” wpisz interesującą Cię wartość (pole „w pionie” zostanie uzupełnione automatycznie według proporcji) – My wybraliśmy rozdzielczość 1200x800.
  4. Kliknij OK oraz zapisz (ikona dyskietki).

Gotowe. Waga zdjęcia została pomniejszona o około 2,8 MB!Rozmiar zdjęcia na początku

Rozmiar zdjęcia po zmianie rozdzielczości

Czas na kompresję

Uzyskany w ten sposób rozmiar zdjęcia na poziomie 388 KB to oczywiście nie maksimum, które możemy wycisnąć z naszej optymalizacji. W związku z tym wejdź na stronę websiteplanet.com, a następnie:


  1. Kliknij w okienko „Przeciągnij tutaj swoje pliki”.
  2. Wybierz zdjęcie do kompresji.
  3. Pobierz skompresowane zdjęcie.

Voilà! Finalnie nasze zdjęcie zajmuje jedyne 111 KB 😎.Rozmiar zdjęcia po kompresji

Coś kosztem czegoś

Niestety przez kompresję tego typu jakość samego zdjęcia może ulec w pewnym stopniu pogorszeniu. W większości jednak przypadków różnica ta nie będzie raczej zauważalna. Efekt kompresji może być natomiast widoczny gołym okiem na grafikach, które już przed optymalizacją były bardzo niskiej jakości. Przykładowo zdjęcia, które kilka razy były edytowane w prostych edytorach graficznych typu Gimp czy PhotoScape, a następnie zapisywane z najwyższą kompresją. Dzieje się tak ze względu na specyfikę działania narzędzia do kompresji zdjęć online, które redukuje piksele do absolutnego minimum.

Jak można tego uniknąć?

Idealnym rozwiązaniem w tym przypadku jest przekonwertowanie naszej grafiki na rozszerzenie nowej generacji WebP. Pozwala ono zachować 100% jakość przy jeszcze niższym rozmiarze zdjęcia. Niestety dodanie fotografii z tym rozszerzeniem, chociażby do WordPressa, wiąże się z instalacją dodatkowej wtyczki oraz jej konfiguracją, co dla większości osób może się okazać nie lada wyzwaniem. W związku z tym rozwiązanie tego typu polecamy jedynie zaawansowanym użytkownikom.

Podsumowanie

Jak widać, udało nam się zmniejszyć rozmiar naszego zdjęcia o ponad 95% dosłownie w kilka minut. Teraz nie pozostaje nic innego, jak dodać właśnie tak zoptymalizowane grafiki na stronę WWW, robiąc ogromny krok w kierunku SEO. Dziękujemy za uwagę!